You are here: Home » Dekoracje » Jaki dywan do nowoczesnego wnętrza?

Jaki dywan do nowoczesnego wnętrza?

Dywan – niegdyś absolutny bywalec każdego pomieszczenia, dzisiaj – często zadajemy sobie pytanie czy warto zasłaniać nim podłogę, skoro tyle w nią zainwestowaliśmy. Pojawiają się także pytania czy do nowoczesnego wnętrza pasuje dywan? Oczywiście, że tak, tylko trzeba wiedzieć, jaki model wybrać. Dowiedz się jaki „włochacz” jest ci potrzebny!

Dywany – za i przeciw

Przeciwników, jak i zwolenników dywanów jest tyle samo. Jedni twierdzą, że to niepotrzebne zbiorowisko kurzu i zanieczyszczeń, który jeszcze wymaga dodatkowego sprzątania, co zajmuje czas. Przeciwnikom dywanów te dekoracyjne materiały kojarzą się z przeszłością, czasami PRL-u i ogólnie pojętym kiczem. Jak odpowiadają im zwolennicy stosowania dywanów? W aranżacji wnętrz dywan pełni bardzo ważną rolę – tworzy nastrój w salonie czy jadalni, a także czyni wystrój bardziej przytulnym. Poza tym jego miękka forma jest doskonała dla naszych stóp. Można się zrelaksować.

Co ważne niektórzy wybierają dywan, ponieważ wytacza umowne strefy na przykład w dużym pomieszczeniu. Służy za kącik dla dzieci, ale także buduje klimat miejsca do czytania książek. Przy zniszczonej podłodze elegancki materiał może pomóc ukryć wszystkie mankamenty posadzki – zakryje rysy i wybrzuszenia, tak by wystrój dalej zachwycał. Niezależnie od tego, co mówią i jedni i drudzy faktem jest, że dywan może odmienić wystrój wnętrza i nadać mu pazur.

Jaki dywan wybrać do nowoczesnego salonu?

Kształt dywanu

W sklepach z materiałami do aranżacji znajdziemy różne modele dywanów. Za standardowe uznaje się te w prostokątnej formie, jak coraz częściej znajdziemy modele owalne lub okrągłe. Do pokojów dziecięcych często wstawia się kwadratowy dywan

Kolorystyka dywanu

Wybór koloru dywanu należy przemyśleć. Materiał może świetnie uzupełnić wystrój i stanowić jego idealne dopowiedzenie. W jasnych, monochromatycznych wnętrzach idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie dywanu jednobarwnego w jasnych tonacjach. Dużą popularnością (również ze względu na uniwersalność odcienia, który pasuje do wielu aranżacji) cieszą się beże, kremy oraz szarości. Z piedestału nie schodzi także brąz w różnych odcieniach – jasnych lub czekoladowych.

Po drugiej stronie barykady mamy dywany kolorowe, uzupełnione o barwne wzory lub eleganckie ornamenty. Te modele świetnie podkreślają klasyczne rozwiązania aranżacyjne. Jednak barwny wzór świetnie sprawdzi się także w nowoczesnym wnętrzu. Zestawienie kontrastowych kolorów – czerni,. Bieli czy czerwieni świetnie podkreśli nowoczesny salon lub jadalnię. Dywan w geometryczne wzory w intensywnych barwach będzie kropką nad i we wnętrzu industrialnym.

jaki dywan wybrać

Rodzaj materiału

Kupując dywan sprawdź z jakiego materiału został wykonany. Coraz częściej stosuje się włókna sztuczne. Dywany z polipropylenowej przędzy są odporne na ścieraniem zabrudzenia, jak i nie zmieniają swojego koloru przy zbyt intensywnym świetle słonecznym. Sztuczny materiał nie jest także atakowany przez mole.

Większą liczbę odcieni znajdziemy w równie popularnych dywanach poliamidowych. Dywany typu heat-set frise są wykonane z uszlachetnionej przędzy i wyróżniają się miękkością oraz gęstością. Produkty z prawdziwej wełny są bardzo wytrzymałe, antystatyczne, ale nie polecane alergikom.

nowczesne dywany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *